Ръководство на начинаещия винар
Как да направим хубаво домашно вино
Пътеводител на начинаещия винар
Винопроизводството у дома може да бъде не само увлекателно хоби, но и изживяване, което ви въвежда във вълшебния свят на ароматите и вкусовете. Създаването на вино изисква търпение, внимание към детайлите и, разбира се, любов към процеса.
Time needed: 90 days.
Ако сте начинаещ винар или сте просто любопитни как да направите вино у дома, ето стъпка по стъпка ръководство, което ще ви насочи как да направите хубаво домашно вино.
- Изберете правилният сорт грозде
Началото на всяко добро вино е в избора на правилния сорт грозде. В зависимост от вашите предпочитания може да изберете червени или бели сортове. Виж сортовете грозде в България.
Качество на гроздето
Убедете се, че гроздето е здраво, узряло и свежо. Избягвайте грозде със изсъхнали или увехнали плодове, както и такова с гнило или плесен. Гроздето трябва да бъде плътно и сочно, като при натискане трябва да се усеща лека еластичност.
Баланс на киселинноста
Правилната балансираност между захарта и киселината в гроздето е от решаващо значение за крайния вкус на виното. Узрялото грозде трябва да има достатъчно захари, за да гарантира, че виното ще бъде достатъчно сладко, но същевременно и достатъчно киселини, за да придаде свежест и баланс на вкуса. - Подготовка и ферментация
След като сте подбрали гроздето, почистете го внимателно, премахвайки частиците от чепки и стъбла. След това е необходимо да смачкате гроздето за да отделите сока от плода. Този процес може да се извърши ръчно или с помощта на специални преси за вино. Гроздето трябва да се обработва нежно, за да не се повредят зърната и за да се избегне включването на горчиви вкусове от стъблата или семена.
След като сокът е отделен, той се прехвърля във ферментационния съд. Тук се добавя винена мая или дрожди. Дрождите са микроорганизъм, който консумира захарта в сока и я превръща в алкохол и въглероден диоксид. За червените сортове ние добавяме и закаваска за вино, която ни гарантира правилна ферментация.
За червени вина, оптималната температура на ферментация е около 25-28°С, като това може да варира в зависимост от сорта грозде. За бели вина, температурата може да бъде по-ниска, около 15-18°С. Постоянството на температурата е ключов фактор за постигането на желания вкус и аромат във виното. По време на ферментацията е важно да се следи температурата и плътността на сока, за да се определи степента на захарно ферментиране. Ако ферментацията протича твърде бързо или твърде бавно, може да се направят корекции, като се регулират температурата или се добавят още дрожди. - Отлежаване и Зреене
След ферментацията, виното се прехвърля в специални съдове за отлежаване. Обикновено се използват дъбови бъчви, които се предпочитат заради тяхната способност да позволяват нежното преминаване на въздуха и да добавят уникални аромати на ванилия и дъб към виното. В същото време, микро-кислородацията през порите на дъба помага за стабилизирането и овлажняването на виното.
Продължителността на отлежаването в бъчвите играе роля в развитието на вкуса и сложността на виното. Някои вина могат да отлежават само няколко месеца, докато други сортове биха могли да отлежават с години. Този параметър зависи от сорта грозде и стила на виното, което желаете да създадете.
При вина създадени от няколко различни сорта грозде, може да изберете да отлежавате отделните видове вината поотделно преди смесването им. Този процес, известен като отделно отлежаване, позволява на всяко вино да развие своите уникални характеристики преди смесването им.
Специалността на виното, което сте създали, лежи във вниманието към детайлите и търпението, които сте вложили във всеки етап от процеса. Зреенето в бурета е последният акт на този уникален спектакъл, където виното придобива своя характер, нюанси и богатство.
Домашно вино или да си купим готово?
След като виното е отлежало в буретата и е достигнало желаната степен на зрялост, е време да се насладите на резултатите от вашите усилия. Независимо дали сте начинаещ винар или опитен енолог, виното, което произвеждате у дома, е уникален продукт, който носи вашият личен отпечатък. Нека този процес на създаване на вино бъде вдъхновение за вас да се изразите творчески и да наследите традициите на винопроизводството по свой личен начин.
Със своята уникалност и характер, виното ще ви напомни за това чудесно пътешествие, което сте направили от гроздето до виното, от земята до чашата. Домашното вино не е просто напитка – то е израз на творческия ви подход и страстта ви към живота.
Закваска за домашно производство на червени вина
Бактериалната култура не съдържа консерванти, генетично модифицирани съставки и хранителни алергени (без лактоза, без глутен, без соя и ядки).
Добавяне на закваска за домашно производство на червени вина
За да подобрите качеството на домашното вино, може да бъде полезно да включите специализирана бактериилна закваска като тази, предложена от Genesis Probiotic. Тази закваска способства за бърза и безопасна ферментация.
Бактериална закваска – Какво е това?
Лиофилизираната бактериална култура от Oenococcus oeni осигурява бърза и стабилна ябълчено-млечнокисела ферментация. Бактерията е част от естествената ферментационна флора във виното. Препоръчителна за влагане при желание за малолактична ферментация при ниско pH.
Ползи от закваската за червено вино
Директно добавяне във виното: Закваската за домашно произвоство на червени вина се влага директно във виното в края на тихата ферментация.
Бърза и безопасна ферментация: За производството на вашето вино бактериите са селектирани да провеждат бърза и безопасна ябълчно млечно-кисела ферментация. Малолактичните бактерии не са подходящи за начало на ферментационния процес. Действието им е насочено изцяло към протичането на ЯМКФ
Отлична толерантност към рН, алкохол, температура и SO2: Закваската притежава много добра поносимост съм алкохолно съдържание, различни pH стойности, серен диоксид и температурен интервал 17-28°С.
Предотвратява вкисляването
Закваската не съдържа консерванти, генетично модифицирани съставки и хранителни алергени (без лактоза, без глутен, без соя и ядки).
Как да използвате закваската за домашно производство на червени вина
Разтворете съдържанието на пликчето в 1-2 литра от виното и го прибавете към общото количество. Уверете се, че културата е напълно разтворена във виното.