Веганство – Кратка история
1’ви ноември е световният ден на веганството.
Празник на хората, които не ядат месо, яйца, сирене, майонеза, мед, суроватка, или желатин. С други думи всичко, което идва от или включва животински произход.
Веганите също така не използват дрехи, аксесоари или предмети, направени от животни. Те водят живот без кожа, без вълна, без перли, без пиано с клавиши от слонова кост.
Денят на веганството се чества за първи път през 1994 г., за да отбележи 50-годишнината на веганското общество.
Веганстовто е екстремна форма на вегетарианство и въпреки че терминът е въведен официално през 1944 г., концепцията за избягване на месо може да бъде проследена от древните индийски и източносредиземноморски общества. Вегетарианството за първи път се споменава от гръцкия философ и математик Питагор от Самос около 500 г. пр.н.е. В допълнение към теоремата си за правилните триъгълници, Питагор насърчава благосклоност сред всички животински видове, включително и хората.
Последователите на будизма, индуизма и джайнизма също се застъпват за вегетарианството, вярвайки, че хората не трябва да причиняват болка на животните.
Безмесният начин на живот никога не е имал здрава почва на Запад
Понякога се е появявал по време на здравни кризи и религиозни възраждания. Обителта на Ефрата, строга религиозна секта, основана през 1732 г. в Пенсилвания, се застъпва за вегетарианството – както и за безбрачието.
Утилитарният философ от 18-ти век Джеръми Бентам е вярвал, че страданието на животните е също толкова сериозно, колкото и човешкото страдание, и е оприличавал идеята за човешкото превъзходство като расизъм.
Първото вегетарианско общество
Се формира през 1847 г. в Англия. Три години по-късно преподобният Силвестър Греъм, създателят на известните бисквитки „Крекерите на Греъм“, е съосновател на Американското вегетарианско общество. Греъм е бил презвитериански свещеник и неговите последователи, наречени Грахамити, следвали неговите инструкции за добродетелен живот: вегетарианство, умереност, въздържание и често къпане.
През ноември 1944 г. британски дърводелец на име Доналд Уотсън обявил, че тъй като вегетарианците ядат млечни продукти и яйца, той ще създаде нов термин- „веган“, за да опише хората, които не консумират тези продукти.
Туберкулозата е била открита при 40% от млечните крави във Великобритания предходната година и Уотсън е използвал това в своя полза, твърдейки, че е доказал, че веганският начин на живот защитава хората от замърсена храна.
Тук може да откриете и някои интересни Вегански рецепти.
Три месеца след въвеждането на термина той издадал официално обявление за начина, по който трябва да се произнася думата: „Вийган, а не Веехан“(“Veegan, not Veejan), пише той в новия си бюлетин на Веганското общество, който имал 25 абонати. Когато Уотсън умира на 95 години през 2005 г., във Великобритания има 250 000 самоидентифициращи се вегани и 2 милиона в САЩ.
Строгото веганство
Забранява употребата на животински продукт, дори и да не са храна, има много хора, които не спазват всички предписанията на веганството. Витамин В12 се намира почти изцяло в животинските продукти, затова много вегани ядат обогатена храна или приемат допълнително витамина, за да получат нужното количество.
И докато американското вегетарианство вече се е освободило от своите философски и религиозни корени, превръщайки се в общоприет здравен избор – много ресторанти предлагат вегетариански опции, а повечето вечери с планирано меню искат информация дали „някой е вегетарианец?“ преди да създадат менюто – веганството все още е обвързано с движението за правата на животните.