Домашен хляб – как да го приготвим
Няколко съвета, които е хубаво да знаем, когато правим домашен хляб.
Как да добавим маята?
Без мая вашият домашен хляб няма да втаса! Маята се слага в самото начало на процеса, още при замесването на тестото. Най-добрият начин за добавяне на маята е като я разтворите в хладка вода, мляко или други субстанции в зависимост от рецептата, която изпълнявате. Заедно с маяте е хубаво да се добави и щипка захар, за да активира дрождите… разбърквате до пълно разграждане, и след това се добавя бавно към брашното.
ВАЖНО! Внимавайте с температурата на водата. Номерът е да се уверите, че водата не е прекалено гореща или пък студена. Хубаво е да се движите между 20 и 30 градуса на водата, тогава дрождите се хранят и размножават най-добре и се получва една перфектна ферментация.
Как се меси домашения хляб?
Омесването на тестото става съвсем лесно. Добавя се брашно върху плота, като в средата се прави малко „кладенче“ в което ще се добавят маята и другите съставки от рецептата – бавно и поетапно. Меси се до получаване на еднородна текстура. Сами преценявате колко брашно да добавите, според това какво тесто желаете да получите. Хубавото тестото трябва да е еластично и гладко.
За различните печива и хлебни изделия е нобходима различна твърдост и съставки за тестото. За някои пици например не се слага мая, отново зависи от рецептата която изпълнявате. За кексове, козунаци и други сладкарски изделя, тестото е по-рядко от обикновено.
Втасване на хляба
Втасване на тестото е процеса, които позволява на маята да свърши работата си, за да помогне на тестото да „узрее“ и хляба да получи шуплеста текстура. За да получите добър хляб в домашни условия, поставете тестото в намазнен съд, покрийте го с кърпа и оставете да почива в топла и влажна среда, докато размерът му се удвои.
Ако забележите, че след първите 20 минути тестото не увеличва обема си, погледнете тези трикове за втасване на студено.
Как да съхраним хляба за по-дълго време?
Ако ви остане 🙂 можете да съхраните вашият домашен хляб в найлонов плик или кутия за хляб (най-добре) за максимална свежест. Ако смятате, че няма да се справите с него дори и след няколко дни, може да го оставите в хладилника. Просто го увийте в стреч фолио. Ще се запази няколко месеца.
Ако пък ви е останал стар хляб, винаги можете да го използвате за приготвяне на домашни крутони, тостове, хлебен пудинг и друи вкусутии.
Ако сме пропуснали нещо, ще се радваме да го добавите в коментарите.
Един Коментар Hide Comments
Comments are closed.
[…] зърнени храни и по-специално – пресен домашен хляб, който си отива с всички изброени по […]